home - Church in action - Biographies of bishops

Biographies of bishops

His Beatitude Sviatoslav (Shevchuk),
Head of the UGCC

Born May 5, 1970 in Striy, Lviv region, he began his religious education in 1991-1992 at the Don Bosco theological seminary in Buenos Aires.

He continued his education from 1992 to 1994 in the Lviv Theological Seminary.

Ordained a deacon on May 21, 1994 (by Bishop Fylymon Kurchaba), he was ordained a priest on June 26, 1994 (by His Beatitude Myroslav Cardinal Liubachivsky).

From 1994 to 1999 he studied at the papal university of St. Thomas Aquinas in Rome, where he received his doctoral degree summa cum laude in theological anthropology and the moral roots of theology in the Byzantine theological tradition.

From 1999 to 2000 he served as prefect of the Lviv Holy Spirit Theological Seminary.  From 2000 to 2007 he was vice rector of the seminary.  In 2001 he became vice-dean of the theology department at the Lviv Theological Academy (now the Ukrainian Catholic University).

In 2002 he was named head of the secretariat and personal secretary to His Beatitude Liubomyr Cardinal Husar, head of the Patriarchal Curia in Lviv.

In 2007 he was named rector of the Holy Spirit Seminary.

On January 14, 2007, His Holiness Pope Benedict XVI blessed the decision of the Synod of Bishops of the Ukrainian Greek Catholic Church to name Father Sviatoslav Shevchuk as auxiliary bishop of the Protection of the Blessed Mother eparchy in Buenos Aires, Argentina.  On April 10, 2010 he was named Apostolic Administrator Eparchy of Argentina.

On March 23, 2011 at an election held by the Synod of bishops of the Ukrainian Greek Catholic Church he was named Major Archbishop of the church.  On March 24, the election was blessed by Pope Benedict XVI, He was enthroned on March 27, 2011 in Kyiv in the Patriarchal Cathedral of The Resurrection.

 

His Beatitude Lubomyr (Husar),
Archbishop emeritus

His Beatitude Lubomyr Husar was born on February 26, 1933, in the city of Lviv. There he finished primary school and the first year of secondary school.

In 1944 the family was forced to leave Ukraine. At the beginning they went to Austria. In the city of Salzburg His Beatitude continued his studies at the Ukrainian secondary school.

In 1949 the Husar family moved to the USA. His Beatitude Lubomyr finished secondary education at the minor seminary in Stamford (state of Connecticut). Then he studied philosophy at Saint Basil’s College, where in 1954 he received a bachelor’s degree.

He finished theological studies at the Catholic University of America in Washington, D.C. In 1958 as a student of Saint Josaphat’s Major Seminary he received a licentiate in theology. On March 30 of the same year Bishop Ambrose Senyshyn ordained Lubomyr Husar a priest to serve in the Eparchy of Stamford.

In 1958-1959 he served as teacher and prefect at Saint Basil’s Seminary in Stamford, and also ministered in Kerhonkson (state of New York) as the pastor of the Soyuzivka resort of the Ukrainian National Association and the camp of the Ukrainian Youth Association of America in Ellenville (state of New York).

From 1965 he was pastor of Holy Trinity Parish in Kerhonkson.

He continued studies at Fordham University in New York, studying philosophy.

In 1967 he received a master's degree.

In 1969 he moved to Rome to continue theological studies, which he completed with a doctorate in theology in 1972.

In 1972 His Beatitude Lubomyr entered the Monastery of Saint Theodore (monks of the Studite Order) in Grottaferrata (Italy).

From 1973 to 1984 His Beatitude taught at the Pontifical Urbaniana University in Rome and carried out various tasks for Patriarch Josyf.
On April 2, 1977, in the monastery of the Studite Order in Castel Gandolfo near Rome he was ordained a bishop by Patriarch Josyf Slipyj. In 1978 Patriarch Josyf appointed Bishop Husar as archimandrite of the Monastery of Saint Theodore and also responsible for the monasteries of the Studite Order outside Ukraine.

From 1984 to 1991 he was protosynkellos (chancellor) in Rome of the Lviv Archeparchy. In 1993 together with whole community from Grottaferrata he returned to his native land.  In 1993-94 he served as a chaplain at Holy Spirit Seminary in Lviv. In 1995 the community settled in the Monastery of Saint Theodore Studite in the village of Kolodijivka, Ternopil’ Region.
In November 1996 His Beatitude Lubomyr was appointed auxiliary bishop to the Head of the Ukrainian Greek-Catholic Church.

On January 26, 2001, at an extraordinary Synod of Bishops he was elected Major Archbishop of the UGCC.
On February 21, 2001, he was appointed by Pope John-Paul II a cardinal of the Catholic Church.

On August 21, 2005 the transfer of the seat of the Head of the UGCC from Lviv to Kyiv was Proclaimed.

 

Bishop Bohdan (Dziurakh), CSSR,
Auxiliary Bishop of the Kyiv Archeparchy, Secretary of the Synod of Bishops of the UGCC

He was born on March 20, 1967, in the village of Hirs’ke, Mykolaiv District, Lviv Region. After completing secondary school in 1984 he studied at the Lviv PTU of the food industry.

From 1985 to 1987 he served in the army.

In 1990 he entered the seminary in Drohobych. Afterward he studied theology at higher spiritual educational institutions of Europe: in Warsaw, Strasbourg, Innsbruck and Rome. He obtained the degree of doctor of theology.

On March 17, 1991, he was ordained a priest. On August 19, 1995, he took perpetual vows in the Lviv Province of the Order of the Most Holy Redeemer (CSSR).

In various pastoral works he carried on pedagogical and teaching activity in Ukraine and outside its borders. During his stay in Lviv he joined the Council of the Center of Spiritual Help for Persons with Special Needs, was the coordinator of pastoral care of prisoners, helped the priests of the Dzherelo Rehabilitation Center for children with cerebral palsy, gave pastoral care to woman’s religious communities, conducted retreats, and so on.

On December 21, 2005, he was proclaimed auxiliary bishop of the Kyiv and Vyshhorod Archeparchy. He was ordained a bishop on February 15, 2006, in the Cathedral of Saint George in Lviv. The bishops who ordained him were His Beatitude Lubomyr, the Most Rev. Ihor Voznyak and the Most Rev. Yulian Voronovskyj. In 2006 he was selected as Secretary of the Synod of Bishops of the UGCC.

 

To be continued...


Church in action


 

 


In section...



      Система Orphus Rambler's Top100 Створення web-сайту - WebСвіт
    ІТ-підтримка - ВебКузня